Protizápalové lieky

Vložte svoj text

Protizápalové liečivá

Hlavnou úlohou protizápalových liekov je potlačiť zápal, ktorý prebieha v tele a spôsobuje neželané prejavy ochorenia. Zápal môže prebiehať akútne (napr. zápal hrdla) alebo môže prebiehať dlhodobo (napr. reumatoidná artritída). Medzi najvýznamnejšie liečivá na liečbu zápalu patria nesteroidné antiflogistiká (NSAID) a kortikosteroidy.

Nesteroidné antiflogistiká (NSAID)

Nesterodiné antiflogistiká (NSAID) sú skupina liečiv, ktorá okrem liečby zápalu disponuje ďalšími liečebnými účinkami. Majú analgetický (liečba bolesti), antipyretický (liečba horúčky), antitrombotický (proti vzniku krvných zrazenín) a protizápalový účinok (liečba akútneho a chronického zápalu, reumatické ochorenia). Najvýznamnejším predstaviteľom je aspirín.

Aspirín (acylpyrín)

Aspirín, acylpyrín alebo kyselina acetylcylová je hlavným predstaviteľom NSAID. Má analgetický, antipyretický, antitrombotický a protizápalový účinok. Z toho dôvodu sa využíva v liečbe zápalu, horúčky, bolesti a pri vyššom riziku vzniku krvných zrazenín ako anitrombotická liečba.

Nežiadúce účinky

Pri dlhodobom alebo nadmernom užívaní sa objavujú nežiadúce účinky na tráviaci systém - krvácanie zo sliznice a zápal sliznice žalúdka, žalúdočné a dvanástnikové vredy. Pri nadmernom užívaní môže aspirín zapríčiniť zníženú tvorbu krvných zrazenín a nadmerné krvácanie, poškodenie obličiek, prípadne bolesti hlavy, zahmlené videnie a tinitus. Je kontraindikovaný deťom do 25 rokov a u tehotných žien.

Ďalšie NSAID:

ibuprofén (brufen, ibuprofen) - vhodný aj pre deti, flubiprofén, tiaprofén, diklofenak (veral, voltaren, almiral)

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú jednými z najdôležitejších a najčastejšie používaných liekov súčasnej klinickej praxe pre ich silný protizápalový a imunosupresívny účinok (potlačenie imunitnej reakcie). Podávajú sa perorálne vo forme tabliet, injekčne (do žily, do kĺbu) inhalačne (nosové spreje) alebo lokálne (na kožu, očné maste, kvapky). Vzhľadom k ich vedľajším účinkom treba vždy zvážiť nutnosť ich použitia, a teda či závažnosť stavu vyváži ich riziká. K systémovým kortikoidom (tablety, injekčná forma) zaraďujeme Prednizon, Hydrokortizon a Dexametazón. K lokálnym kortikoidom (nosné spreje, maste, krémy, očné maste, kvapky) patrí Budezonid, Betametazón, Flutikazón, Mometazón a ďalšie.

Indikácie

Zoznam indikácií kortikosteroidov je rozsiahly a zahŕňa liečbu rôznych ochorení v podstate všetkých orgánov ľudského tela. Najčastejšie sa stretávame s ich liečebným využitím v reumatológii (liečba reumatoidnej artritídy), pneumológii (bronchiálna astma), kožnom lekárstve a gastroenterológii.

Dôležité upozornenie!

Dôležité je upozorniť, že kortikoidy neliečia samotnú príčinu ochorenia. Ovplyvňujú imunitný systém, tým, že ho blokujú. Po nasadení kortikoidov dochádza k veľmi rýchlemu ústupu prejavov ochorenia, avšak je nutné si uvedomiť, že tieto príznaky sa po vysadení liečby kortikoidmi môžu vrátiť.

Nežiadúce účinky

Kortikosteroidy patria medzi najobávanejšie lieky, pretože majú veľké množstvo vedľajších účinkov. Tie sa prejavujú predovšetkým pri dlhodobej liečbe systémovými kortikoidmi (mesiace, roky). Patrí k nim priberanie hmotnosti, žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak, cukrovka, Cushingov syndróm, osteoporóza, kožné zmeny, oslabenie imunitného systému, akné, ukladanie tuku v oblasti brucha, svalová slabosť, impotencia, nadmerné ochlpenie, očný zákal a ďalšie. Pri lokálnych kortikoidoch (maste, krémy, nosové spreje, kvapky) sa podávajú nižšie dávky, čím sa riziko vzniku nežiadúcich účinkov redukuje.