Lieky - štítna žľaza

Vložte svoj text

Liečba ochorení štítnej žľazy

Poznáme dva základné typy ochorení štítnej žľazy, z ktorých každý má iný typ liečby:

Zvýšená činnosť štítnej štítnej žľazy

Zvýšená činnosť štítnej štítnej žľazy (hypertyreóza) je prítomná u nasledovných ochorení: Gravesova choroba, Toxická uzlová struma, Toxický adenóm. Jej liečba spočíva v užívaní liečiv, ktoré znižujú hladinu hormónov štítnej žľazy - antityroidálne liečivá.

Znížená činnosť štítnej štítnej žľazy

Znížená činnosť štítnej štítnej žľazy (hypotyreóza) je prítomná pri vrodenej zníženej funkcii štítnej žľazy, pri Hashimotovej tyreoitíde, po chirurgickom odstránení štítnej žľazy, pri sekundárnych ochoreniach (hypotalamové a hypofyzárne ochorenia) a môže sa tiež rozvinúť v dôsledku užívania antityroidálnych liečiv. Na liečbu zníženej funkcie štítnej žľazy sa používa hormonálna substitučná liečba.

Substitučná liečba (Euthyrox)

Ako substitučná liečba sa používajú syntetické hormóny štítnej žľazy. Najvýznamnejším a najpoužívanejším liekom tejto skupiny je Euthyrox, ktorý obsahuje liečivo Levotyrozín.

Indikácie

Euthyrox sa používa na liečbu strumy (nezhubné zväčšenie štítnej žľazy), ako náhrada prirodzeného hormónu štítnej žľazy v prípade, že štítna žľaza nevytvára dostatok vlastných hormónov a na potlačenie nádorov u pacientov s nádorom štítnej žľazy.

Nežiadúce účinky

Euthyrox môže spôsobovať nepravidelný alebo rýchly pulz srdca, bolesť na hrudníku, bolesť hlavy, svalovú slabosť alebo kŕče, návaly tepla, horúčku, vracanie, poruchy menštruačného cyklu, tras, nepokoj, poruchy spánku, potenie, úbytok telesnej hmotnosti a hnačku.

Antityroidálne liečivá

Antityroidálne liečivá na rôznych úrovniach potláčajú aktivitu hormónov štítnej žľazy. Zaraďujeme k nim tioamidy (propyltiouracil, karbamazol, tiamazol) a jodidy (jodid sodný, jodid draselný).

Indikácie

Tioamidy sa používajú na liečbu zvýšenej činnosti štítnej žľazy (hypertyreóza), tyreotoxikózy (život ohrozujúci stav v dôsledku výrazného nadbytku hormónov štítnej žľazy) a ako predoperačná príprava pred chirurgickým zákrokom alebo radiáciou. Jodidy sa používajú na liečbu tyreotoxikózy, ako predoperačná príprava a ako substitučná liečba spojená s jodidmi.

Nežiadúce účinky

Tioamidy môžu vyvolávať alergické reakcie, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesti kĺbov, agranulocytózu (pokles bielych krviniek) a poškodenie pečene. Jodidy môžu spôsobiť vyrážky, zdurenie slizníc, zápal spojiviek, výtok z nosa, liekovú horúčku, metalickú chuť na jazyku a ďalšie nežiadúce účinky.