Tuky

Vložte svoj text

Tuky

Tuky sú látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu nerozpustné vo vode. Spolu s cukrami a bielkovinami patria medzi makroživiny. V minulosti boli označované za príčinu priberania a rôznych ochorení. Dnes sa vie, sú pre telo nevyhnutné. Nie je však tuk ako tuk. Ak chceme byť zdraví, mali by sme si dávať pozor na to aké tuky konzumujeme a zamerať sa výlučne na prijímanie ´´zdravých´´ tukov.

Funkcie

Zdroj energie

Tuky slúžia spolu so sacharidmi ako hlavný zdroj energie pre organizmus. V prípade vyčerpania glukózy, organizmus metabolizuje tuky a používa ich ako primárny zdroj energie. V prípade nadbytku sa tuky ukladajú vo forme tukových zásob, v prípade nedostatku dochádza k ich odbúravaniu.

Stavebná zložka

Tuky tvoria významnú zložku bunkových membrán (fosfolipidy) a zabezpečujú jej semipermeabilitu.

Prenos nervových vzruchov

Tuky sú rovnako veľmi dôležité pre správnu funkciu nervového systému, kde umožňujú prenos nervových vzruchov.

Rozpúšťanie vo vode nerozpustných látok

Tuky umožňujú rozpúšťanie vo vode nerozpustných látok, ako napríklad vitamínov A, D, E, K.

Hormóny

Tuky tvoria stavebnú zložku hormónov, sú preto potrebné pre správnu funkciu endokrinného systému.

Nasýtené tuky

Nasýtené tuky považujeme za nezdravú formu tukov. Nachádzajú sa predovšetkým v živočíšnych produktoch a ich konzumácii by sme sa mali vyhýbať. Zvyšujú totiž hladinu LDL cholesterolu, čím sa zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Mimo iného majú na svedomí obezitu, vytváranie neželaných tukových zásob, zvyšovanie viscelárneho tuku, ortopedické problémy i vznik onkologických ochorení. Je preto extrémne dôležité obmedziť konzumáciu nasýtených tukov a nahradiť ich nenasýtenými.

Medzi jedlá s vysokým obsahom nasýtených tukov patria jedlá rýchleho občerstvenia, vyprážané pokrmy, tučné mäso, údeniny, masť, slanina, šľahačka alebo maslo.

Nenasýtené tuky

Nenasýtené tuky sú pre telo prospešné a mali by sme ich pravidelne konzumovať. Zvyšujú hladinu HDL cholesterolu, ktorý je známy ako ´´dobrý´´ cholesterol a pôsobí naopak protektívne pred vznikom kardiovaskulárnych a iných ochorení. Nenasýtené tuky pôsobia ochranne pred vznikom rakoviny, udržujú správnu distribúciu tuku v tele, udržujú správnu hladinu hormónov, zabezpečujú správne fungovanie nervového systému, napomáhajú rozpúšťaniu vitamínov rozpustných v tukoch a ich funkcii a zabezpečujú novotvorbu buniek.

Zdravé tuky nájdeme hlavne v rastlinných olejoch (repkový, olivový, avokádový, sezamový), orechoch (mandle, vlašské orechy, para orechy, kešu), semenách (tekvicové, slnečnicové, chia, ľanové, konopné) a olivách.

Tuky nie sú pre telo škodlivé. Je dôležité konzumovať tuky - sú dôležitou súčasťou bunkových membrán, potrebujeme ich na správne fungovanie nervového systému, či na vstrebávanie vitamínov a pre ďlažie životne dôležité funkcie. Nevylučujte preto tuky z vášho jedálnička, ale nahraďte nasýtené mastné kyseliny nenasýtenými.