Like - bolesť

Vložte svoj text

Liečba bolesti

Bolesť

Bolesťou sa označuje nepríjemný zmyslový a emočný zážitok, spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Ide o výstražný systém ľudského tela, upozorňujúci na možné poškodenie organizmu. Informuje o možnom alebo existujúcom ochorení alebo postihnutí určitej časti tela. Ide o nepríjemný jav, ktorý chorému znepríjemňuje život. Našťastie, v súčasnosti možno bolesť potlačiť užitím liekov proti bolesti.

Klasifikácia bolesti

Bolesť môže byť akútna (trvá krátko) alebo chronická (pretrváva dlhodobo). Môže byť spôsobená poškodením tkaniva, iritáciou nervového systému alebo psychogénne. Podľa lokalizácie miesta vzniku a typu bolesti sa delí na viscerálnu (útrobnú), nádorovú, svalovú alebo centrálnu.

Lieky proti bolesti

V súčasnosti existuje celá škála liekov, ktoré bolesť utlmia alebo úplne potlačia. Časť týchto liekov má i liečebné účinky (napr. protizápalové NSAID, ústup horúčky - paracetamol). Pri užívaní liekov proti bolesti treba myslieť na to, že ich užitie je iba krátkodobým ''akútnym'' riešením a nemalo by pretrvávať dlhodobo. Cieľom liekov proti bolesti je uľavenie od bolesti, nie liečba ochorenia. Lieky proti bolesti problém, ktorý bolesť spôsobil alebo dlhodobo spôsobuje neodstraňujú, iba bolesť na určitý čas utlmia.

Typy liekov proti bolesti

Lieky proti bolesti označujeme spoločným názvom analgetiká. Zaraďujeme k nim:

Nesteroidné antiflogistiká (NSAID)

Nesteroidné antiflogistiká (NSAID) sú skupina liečiv, ktorá okrem liečby bolesti disponuje ďalšími liečebnými účinkami. Majú analgetický (liečba bolesti), antipyretický (liečba horúčky), antitrombotický (proti vzniku krvných zrazenín) a protizápalový účinok (liečba akútneho a chronického zápalu, reumatoidná artritída). Najvýznamnejším predstaviteľom je aspirín.

Aspirín (acylpyrín)

Aspirín, acylpyrín alebo kyselina acetylsalicylová je hlavným predstaviteľom NSAID. Má analgetický, antipyretický, antitrombotický a protizápalový účinok. Z toho dôvodu sa využíva v liečbe bolesti, zápalu, horúčky a pri vyššom riziku vzniku krvných zrazenín ako antitrombotická liečba.

Nežiadúce účinky

Pri dlhodobom alebo nadmernom užívaní sa objavujú nežiadúce účinky na tráviaci systém - krvácanie zo sliznice a zápal sliznice žalúdka, žalúdočné a dvanástnikové vredy. Pri nadmernom užívaní môže aspirín zapríčiniť zníženú tvorbu krvných zrazenín a nadmerné krvácanie, poškodenie obličiek, prípadne bolesti hlavy, zahmlené videnie a tinitus. Je kontraindikovaný deťom do 25 rokov a u tehotných žien.

Ďalšie NSAID:

ibuprofén (brufen, ibuprofen) - vhodný aj pre deti, flubiprofén, tiaprofén, diklofenak (veral, voltaren, almiral)

Neopioidné analgetiká

Neopioidné analgetiká sú skupina liečiv, ktoré tlmia bolesť, no nezaraďujú sa medzi opiáty ani NSAID. Najvýznamnejším predstaviteľom je paracetamol. Ďalej sem patrí propyfenazón (analgetikum, spazmolytikum - odstraňuje bolestivé kŕče) a metamizol (najsilnejšie neopioidné analgetikum).

Paracetamol (panadol, paralen)

Paracetamol má analgetické (liečba bolesti) a antipyretické (liečba horúčky) účinky. Na rozdiel od NSAID ide o liek bez protizápalovej aktivity. Pôsobí ako alternatíva ibuprofenu (analgetikum i antipyretikum). Účinnú látku paracetamol obsahuje panadol, paracetamol, paralen, ataralgin, coldrex a ďalšie liečivá.

Nežiadúce účinky

Napriek tomu, že nespôsobuje zvýšenú krvácavosť ani žalúdočné a dvanástnikové vredy a je vhodný aj pre deti, má výrazné nežiadúce účinky, hlavne pri jeho nadmernom, nekontrolovanom a dlhodobom užívaní. Spôsobuje totiž nekrózu (odumieranie) pečeňových buniek. Je rizikový predovšetkým pri jeho užívaní pri ochoreniach pečene, podvýžive, alkoholizme a užití v kombinácii s alkoholom.

Metamizol (Analgin, Novalgin, Algifen)

Metamizol je najsilnejším neopioidným analgetikom. Požíva sa na liečbu pooperačnej bolesti, bolesti hlavy, menštruačnej bolesti, bolesť zubov a koliky (žlčníková, obličková). Má analgetický (proti bolesti) a spazmolytický (uvoľňuje bolestivé kŕče) účinok. Účinnú látku metamizol obsahuje Novalgin, Analgin a Algifen. Možno ich užiť perorálne ako kvapky alebo tablety, rektálne vo forme čípkov alebo parenterálne (do svalu, do žily). Novalgin má tiež antipyretický účinok (znižuje horúčku).

Pozitíva

Má silný účinok a na rozdiel od opioidných analgetík nevyvoláva liekovú závislosť.

Opioidné analgetiká

K opioidným analgetikám zaraďujeme liečivá, ktoré ovplyvňujú opioidné receptory. Najvýznamnejšími predstaviteľmi sú morfín a kodeín. Ďalej k nim zaraďujeme fentanyl, tramadol a iné liečivá. Tieto lieky majú za následok analgéziu (útlm bolesti), sedáciu a eufóriu. Využívajú sa v liečbe silnej a chronickej bolesti a tiež ako premedikácia pred celkovou anestéziou. Sú návykové a spôsobujú liekovú závislosť.

Nežiadúce účinky

K nežiadúcim účinkom opioidných analgetík patrí predovšetkým ich návykovosť a spôsobovanie psychickej a fyzickej závislosti. Okrem iného vyvolávajú sedáciu, útlm dýchania, zníženie motility tráviaceho systému, nevoľnosť, zvracanie, zníženie obličkových funkcií, bradykardiu (pokles srdcového tepu), pokles krvného tlaku, zníženie imunity, dysfóriu (pocit mrzutosti, nepohodlia a zlej nálady) a ďalšie.

Morfín

Morfín alebo morfium je hlavný alkaloid ópia. Ide o narkotické analgetikum, ktoré sa používa v liečbe silnej a chronickej bolesti. Výrazne potlačuje vnímanie bolesti, časom však vzniká tolerancia s potrebou zvyšovať dávky. Ide o liečivo a zároveň drogu, z čoho vyplýva vytvorenie psychickej a fyzickej závislosti.

Kodeín

Kodeín má analgetické a antitusické účinky (proti kašľu). Vzhľadom k tomu sa používa sa na liečbu dráždivého kašľa. Jeho analgetický účinok je slabý. Rovnako ako ostatné opioidy, vyvoláva závislosť.

Adjuvantná liečba

Pri liečbe bolesti sa v prípade veľmi intenzívnej bolesti (nádory, ťažké zranenia) alebo v prípade chronických ochorení, kde nezaberá bežná analgetická liečba, pridáva adjuvantná liečba. Tá spočíva v podávaní antidepresív, antikonvulzív a sedatív (benzodiazepíny, barbituráty).

Nefarmakologická liečba

Nefarmakologickou alternatívnou liečby bolesti je fyzioterapia, psychoterapia, akupunktúra a akupresúra.