Nebezpečenstvo nadmerného užívania antibiotík

05.01.2023

Antibiotiká sú lieky, veľmi dôležité v liečbe infekčných ochorení. Objavenie penicilínu Alexandrom Flemingom bol zásadný objav. Vďaka objaveniu antibiotík už dnes ľudia neumierajú na bežné bakteriálne infekcie a tieto ochorenia sa stali ľahko liečiteľnými.

Negatívom však je, že antibiotiká sa v súčasnosti používajú v nadmernej miere a často dochádza k ich neopodstatnenému predpisovaniu. Prečo ich nadmerné užívanie škodí?Indikácia a kontraindikácia antibiotík

Antibiotiká sú liečivá, ktoré sa používajú striktne na liečbu bakteriálnych infekcií. V prípade vírusovej infekcie nemajú žiaden účinok a ich predpisovane je neadekvátne.

Často sa stáva, že lekár predpíše antibiotikum bez vykonania vyšetrenia, ktoré by dokazovalo bakteriálnu infekciu. V takomto prípade sa môže stať, že sa antibiotikum použije na liečbu vírusovej infekcie, kde je neúčinné.

Jedinou liečbou vírusovej infekcie je kľudový režim - oddych v posteli, dostatok spánku a dostatok tekutín. V zjednodušenom slova zmysle, dovolenie telu, aby sa s vírusom vysporiadalo samo. Imunitný systém vírus odhalí a sám si s ním poradí.

Nežiadúce účinky antibiotík

Antibiotiká majú pre telo nežiadúce účinky. Tie spočívajú predovšetkým v potlačení prirodzenej mikroflóry, ktorá má v organizme veľmi významnú funkciu. Sama tiež chráni pred rozvojom bakteriálnych infekcií a ničí škodlivé patogény. Potlačením, respektíve vyhubením prirodzenej mikroflóry si ničíme telu vlastnú imunitu a sme náchylnejší na ochorenia.

Čo robiť?

Dôležité je zvážiť či je antibiotikum naozaj potrebné použiť a vyvarovať sa jeho častému užívaniu. V prípade nutnosti užitia antibiotika je dôležité súčasne užívať probiotikum, ktoré telu pomôže obnoviť prirodzenú mikroflóru, čím znížime jeho negatívne účinky.