Prírodné doplnky výživy

23.10.2023

Syntetické vitamíny v tabletkách nie sú dobrou voľbou ako podporiť vaše zdravie. Správny prístup v posilnení vášho celkového zdravia a dostatočného zvýšenia imunity je zdravá, kvalitná a vyvážená strava, doplnená konzumáciou vysokokvalitných, prírodných doplnkov výživy.

V tomto článku vám predstavíme základné prírodné doplnky výživy, ktoré odporúčame. Nie je nutné pravidelne prijímať všetky spomenuté prírodné doplnky výživy. Stačí vybrať si pár, ktoré budete konzumovať pravidelne a zvyšok môžete do stravy z času na čas pridať, aby ste nimi výraznejšie podporili zdravie vašich buniek a tkanív a navýšili silu vášho imunitného systému.Fytochemikálie (účinné látky v rastlinách)

Predtým, ako sa pustíme do menovania konkrétnych prírodných doplnkov výživy, je potrebné vysvetliť si odborný názov fytochemikálie. Pojmom fytochemikálie sa označujú účinné látky, nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré vykazujú liečebný účinok na organizmus, ovplyvňujú biochemické procesy a správanie buniek, funkciu imunitného systému, epigenetiku a ďalšie.

Môžete si ich predstaviť podobne ako účinné látky, obsiahnuté v liekoch, ktoré bežne prijímate vo forme tabliet, injekcií, kvapiek a sirupov. V tomto prípade sa ale liečebné účinné látky nachádzajú priamo v rastlinných potravinách, ktoré sú ich prirodzeným zdrojom. Účinok fytochemikálií je výrazný a často prevyšuje účinok liekov. Dôležité sú v liečbe aj prevencii.

Existuje obrovské množstvo štúdií, ktoré sa zaoberajú vplyvom fytochemikálií na ľudský organizmus a na ich použitie v liečbe. MUDr. Veronika Babic, zakladateľka Inštitútu zdravia, sa zúčastnila jednej takejto štúdie na fakulte biológie, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, v ktorej sa dokázal liečebný účinok rôznych fytochemikálií na liečbu rakoviny prsníka.


Zoznam základných prírodných doplnkov výživy

Chlorella

Chlorella obsahuje širokú škálu biologicky aktívnych látok. Je jedným z najbohatších zdrojov chlorofylu. Podporuje detoxikáciu, chráni pečeň pred pôsobením toxínov, posilňuje zdravie črevného mikrobiómu, chráni bunky pred oxidatívnym stresom, pôsobí preventívne voči onkologickým ochoreniam a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Spirulina

Spirulina je bohatá na bielkoviny, vitamíny, esenciálne aminokyseliny, vlákninu, minerály a esenciálne mastné kyseliny. Zlepšuje metabolizmus tukov a cukrov, znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitný systém, urýchľuje hojenie, znižuje únavu, podporuje zdravie kože, pôsobí ako probiotikum a pomáha pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení.

Zelený jačmeň

Zelený jačmeň má výrazný alkalizujúci efekt. Je dôležitým antioxidantom, má významné detoxikačné účinky a výrazný protirakovinový účinok, ktorý možno využiť v prevencii aj v liečbe. Podporuje zdravie črevného mikrobiómu, znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí preventívne voči rozvoju srdcovo-cievnych ochorení a pomáha v liečbe kožných problémov.

Matcha

Matcha je bohatá na vitamíny A, B, C, E, K, stopové prvky, polyfenoly, katechíny, teofylín a chlorofyl. Podporuje silu imunitného systému a detoxikáciu, je výrazným antioxidantom aprostriedkom na zvýšenie energie. Podporuje duševnú bdelosť a má skľudňujúce účinky.Kurkuma

V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa na liečbu rán, zápalov a nádorov. Má významné antioxidačné a protizápalové účinky. Neutralizuje voľné radikály, potláča zápal a zvyšuje imunitu. Chráni srdcovo-cievny systém, posilňuje zdravie tráviaceho systému, podporuje zdravý mikrobióm, zlepšuje činnosť mozgu a pôsobí preventívne voči rakovine.

Zázvor

Zázvor je jednou z najzdravších korenín na svete. Znižuje zápal v tele, zvyšuje imunitu, zlepšuje trávenie, chráni pred rakovinou, lieči bolesť hrdla, nádchu, chrípku a prechladnutie, zmierňuje menštruačné bolesti a tlmí bolesť hlavy. Môžete ho jesť čerstvý alebo mletý.

Acai

Acai je superpotravinou a silným antioxidantom. Neutralizuje voľné radikály, spomaľuje starnutie, zvyšuje imunitu, potláča zápal a udržuje zdravie mozgu, srdcovo-cievneho systému a tráviaceho systému. Navyše podporuje zdravie kože a napomáha redukcii hmotnosti.

Resveratrol

Resveratrol je mimoriadne silný prírodný antioxidant. Je 20-krát silnejší ako vitamín C, 5-násobne silnejší ako betakarotén a 50-násobne silnejší ako vitamín E. Doplnky výživy s resveratrolom sa vyrábajú ako extrakt z jadierok červeného hrozna, z grepových kôstok, z kôry borovice čiernej a koreňa krídlatky japonskej. Resveratrol výrazne spomaľuje starnutie, chráni srdcovo-cievny systém a má protizápalové, protirakovinové a antialergické účinky.

Cesnak

Cesnak je v našich končinách najstaršou známou liečivou potravinou. Chráni pred rakovinou, zvyšuje imunitu, upravuje hladinu krvných tukov (znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol), podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, chráni pred tvorbou krvných zrazenín a má antimikrobiálny, protivírusový, antiparazitárny a mierny antimykotický účinok.

Quercetín

Quercetín má mimoriadne silný antioxidačný účinok. Podporuje zdravie imunitného systému, znižuje zápal v tele a z liečebného hľadiska je mimoriadne zaujímavý tým, že redukuje množstvo senescentných buniek v tele. Senescentné bunky sú chorobné bunky v tele, ktoré odmietajú zomrieť a ich hromadenie v tele vedie k rozvoju ochorení a urýchlenému starnutiu tela.