Čo je zdravie a ako ho dosiahnuť

02.01.2023

Zdravie je definované ako stav úplnej telesnej a psychickej pohody s absenciou ochorenia. Čo ale znamená byť skutočne zdravý? A ako zdravie dosiahnuť, trvalo si ho udržať a nemusieť sa báť potencionálneho vzniku ochorení? Dosiahnuť absolútne zdravie je jednoduchšie ako si myslíte.

Piliere zdravia

Existujú takzvané piliere zdravia. Tie zahŕňajú dôležité zásady, ktoré sú nevyhnutné k vytvoreniu a udržaniu zdravia organizmu. Medzi tieto piliere zdravia zaraďujeme zdravé stravovanie, pohybovú aktivitu, zdravý spánok a psychické zdravie. Na to, aby sme boli zdraví alebo sa uzdravili, musia byť všetky tieto piliere v prirodzenej harmónii.

Zdravé stravovanie

Zdravé stravovanie je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú potrebujete urobiť pre vaše zdravie. Vaše telo sa totiž skladá z látok, ktoré prijímate v potrave. Ste naozaj tým, čo jete. Bunky vášho tela sa pravidelne obnovujú, preto máte možnosť ich zmenou vašich stravovacích návykov zmeniť k lepšiemu. Akonáhle zmeníte to, čo jete, zmení sa to, kým ste. A to sa nenávratne odrazí na vašom celkovom telesnom i duševnom zdraví.

Pohybová aktivita

Jedným z prejavov života je pohyb. To, čo sa nehýbe, umiera. Na to, aby ste si svoje telo a jeho zdravie udržali čo najdlhšie, musíte ho používať. Musíte sa hýbať. Nebojte sa, nemusíte to s pohybom preháňať. Stačí, ak každý deň vykonáte dostatočnú fyzickú aktivitu, pri ktorej sa vaše telo bude hýbať. Choďte na dlhšiu prechádzku, navštívte posilňovňu, cvičte doma, choďte si zabehať, zabicyklovať alebo si zahrajte tenis. Dôležité je, aby ste si z toho vytvorili pravidelný zvyk a striedali anaeróbnu aktivitu s aeróbnou.

Zdravý spánok

Zdravý spánok je pre telo nesmierne dôležitý. A dôležité je nie len to, ako dlho spíte, ale i to, ako sa po prebudení cítite. Na to, aby bol váš spánok dostatočný, sa musíte po noci cítiť dostatočne oddýchnutý a plný energie. Je dôležité, aby ste si zabezpečili kvalitný matrac a vankúš a spali dostatočne dlho (ideálne 7 až 8 hodín). Skúste si vytvoriť pravidelný režim spánku - zaspávajte a vstávajte v približne rovnakom čase.

Psychické zdravie

V neposlednom rade je pre naše zdravie dôležité psychické zdravie. Dokonca sa odvážim tvrdiť, že je pre zdravie vášho tela tým najdôležitejším. Vaša psychika sa verne odráža na vašom tele, na vašej energii a na vašom celkovom zdraví. Telo je odrazom vašej duše a mysle. Touto problematikou sa zaoberá psychosomatika, ktorá dokazuje, že ochorenia vychádzajú priamo či nepriamo z našej psychiky.