Hormóny

Hormóny sú látky, produkované v špecializovaných tkanivách - endokrinných žľazách, rozmiestnených po celom tele. Vylučujú sa do krvi a sú prenášane do cieľového orgánu, kde vyvolávajú odpoveď.

Hormóny hypotalamu a hypofýzy

Vyplavovanie hormónov z endokrinných žliaz reguluje hypotalamus a hypofýza. Hypofýza produkuje hormóny, ktoré svojim účinkom ovplyvňujú vylučovanie hormónov z endokrinných žliaz a hypotalamus zase svojimi hormónmi (statíny a liberíny), reguluje vylučovanie hypofyzárnych hormónov. Statíny inhibujú (potláčajú) vylučovanie hypofyzárnych hormónov, liberíny ho naopak stimulujú. Hypotalamus okrem toho produkuje antidiuretický hormón a oxytocín. Hypofýza zase rastový hormón a prolaktín.

Liberíny

Hormóny, ktoré stimulujú vylučovanie hormónov adenohypofýzy sa nazývajú liberíny. Patrí medzi ne tyreoliberín (hormón uvoľňujúci tyreotropín), gonadoliberín (hormón uvoľňujúci gonadotropíny), kortikoliberín (hormón uvoľňujúci kortikotropín) a somatoliberín (hormón uvoľňujúci rastový hormón).

Statíny

Hormóny utlmujúce tvorbu hormónov adenohypofýzy sa nazývajú statíny. Medzi statíny patrí somatostatín (tlmí vylučovanie STH a TSH) a prolaktostatín (tlmí vylučovanie PRL a TSH).

Antidiuretický hormón

Antidiuretický hormón zvyšuje spätné vstrebávanie vody zo zberných kanálikov obličiek a má vazokonstrikčný účinok (zužuje cievy). Podnetom pre zvýšenie vylučovania antidiuretického hormónu je potreba zvýšiť objem krvi alebo náprava poklesu krvného tlaku.

Oxytocín

Podnetom pre vylučovanie oxytocínu je roztiahnutie pôrodných ciest tlakom plodu koncom gravidity a podráždenie prsných bradaviek. Reflexne sa vylučuje pri dojčení, čo vedie k vylučovaniu materského mlieka. Rovnako sa vyplavuje aj pri orgazme, láskaní a objatí. Je dôležitý najmä pri pôrode - vyvoláva kontrakcie maternice a zabezpečuje vylučovanie materského mlieka.

Rastový hormón

Vylučovanie rastového hormónu sa zvyšuje pri strese, telesnej námahe a po zaspaní. Rastový hormón pôsobí anabolicky - podporuje rast orgánov a tvorbu bielkovín. Mimo toho podporuje rozklad tukov a zvyšuje hladinu cukru v krvi. V konečnom dôsledku zvyšuje podiel svalovej hmoty a znižuje podiel tuku.

Prolaktín

Prolaktín má laktotropný účinok - zabezpečuje tvorbu mlieka v prsných žľazách počas tehotenstva. V tehotenstve a rovnako i v puberte podporuje rozvoj prsnej žľazy.

Hormóny pankreasu

Pankreas má dve časti - endokrinnú a exokrinnú. V exokrinnej časti sa produkujú tráviace enzýmy a v endokrinnej časti sa produkujú hormóny. Pankreas tvorí dva hormóny - inzulín a glukagón.

Inzulín

Inzulín znižuje hladinu glukózy v krvi. Zabezpečuje prechod glukózy z krvi do buniek, kde pôsobí ako zdroj energie. Zvýšená hladina cukru v krvi stimuluje produkciu a vylučovanie inzulínu pankreasom. Pri nedostatočnej tvorbe inzulínu alebo pri inzulínovej rezistencii dochádza k vzniku cukrovky.

Glukagón

Glukagón pôsobí opačným účinkom ako inzulín. Zvyšuje hladinu glukózy v krvi v prípade jej poklesu - hypoglykémie. Zabezpečuje glykolýzu - štiepenie zásob glykogénu, tukov a bielkovín a ich premenu na glukózu (zdroj energie pre bunky). V prípade dlhodobého hladovania má na svedomí tvorbu ketolátok.

Hormóny štítnej žľazy

Štítna žľaza produkuje hormóny tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín. Hormóny štítnej žľazy majú význam pre normálny vývin nervového systému, rast a dozrievanie kostí, zvyšujú činnosť srdca a zosilňujú účinok katecholamínov. Aktivitu hormónov štítnej žľazy reguluje tyreotropný hormón.

Tyroxín, Trijódtyronín

Tyroxín a trijódtironín (T4, T3) majú významný účinok na organizmus . Regulujú vývoj centrálneho nervového systému, činnosť kardiovaskulárneho systému a ďalších systémov tela. Ovplyvňujú tvorbu tepla, hromadenie tukových zásob a majú vplyv na psychiku človeka. Ich nedostatok alebo nadbytok sa prejavuje ochorením. Zvýšená činnosť štítnej žľazy sa označuje pojmom hypertyreóza. Znížená činnosť štítnej žľazy sa nazýva hypotyreóza.

Kalcitonín

Kalcitonín pôsobí ako antagonista parathormónu - má opačný účinok. Jeho vplyvom dochádza k znižovaniu hladiny vápnika v krvi, čím sa udržuje homeostáza (rovnováha organizmu).

Hormón príštitných žliaz

4 príštitné žľazy, ktoré sa nachádzajú po obvode štítnej žľazy, produkujú parathormón.

Parathormón

Parathormón kontroluje hladinu vápnika v krvi. Vyplavuje sa pri zníženej hladine vápnika v krvi a spôsobuje jej zvýšenie. Zvýšenie hladiny vápnika v krvi zabezpečuje zvýšením vychytávania prijatého vápnika z tráviaceho systému, zvýšenou demineralizáciou kostí, zvýšením spätného vstrebávania vápnika obličkou, zvýšením vylučovania fosfátov obličkou a premenou vitamínu D3. Je dôležité prijímať dostatok vápnika v strave, inak dochádza účinkom parathormónu k demineralizácii kostí.

Hormóny drene nadobličky

Hormóny drene nadobličky regulujú mnohé fyziologické funkcie organizmu. Patrí medzi ne adrenalín, noradrenalín. Hormóny drene nadobličky sa tiež zaraďujú medzi neurotransmitery.

Adrenalín

Adrenalín sa označuje ako stresový hormón. Vylučuje sa v stavoch zvýšenej záťaže organizmu. Po vylúčení do krvi a naviazaní na príslušné receptory, má veľké množstvo biologických účinkov. Zvyšuje hladinu glukózy a mastných kyselín v krvi, zrýchľuje činnosť srdca, zvyšuje krvný tlak, rozširuje priedušky, spôsobuje rozšírenie zreničiek, spomaľuje pohyblivosť tráviaceho systému a vylučovanie tráviacich štiav. Jeho celkový účinok je príprava organizmu na zvýšenú aktivitu (útek alebo útok).

Pri abnormálne zvýšenej hladine adrenalínu, napríklad v pri jeho zvýšenom vylučovaní nádorom nadobličky, sú príznakmi zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, bolesť hlavy a nadmerné potenie.

Noradrenalín

Noradrenalín je rovnako zaraďovaný medzi stresové hormóny. Umožňuje krátkodobú zvýšenú aktivitu. Urýchľuje srdcový tep, zvyšuje rozklad glykogénu na jednoduchšie monosacharidy, rozťahuje cievy v kostrových svaloch a zvyšuje tak ich okysličovanie.

Hormóny kôry nadobličky

V nadobličke sa produkujú mineralokortikoidy a glukokortikoidy. Mimo toho nadoblička tvorí aj pohlavné hormóny (androgény, estrogény).

Mineralokortikoidy (aldosterón)

Hlavným predstaviteľom mineralokortikoidov je aldosterón. Aldosterón sa zapája do dráhy renín - angiotenzín - aldosterón. Jeho hlavnou úlohu je udržiavanie objemu mimobunkovej tekutiny v cievach, zadržiavanie sodíka a podpora vylučovania draslíka.

Glukokortikoidy (kortizol)

Hlavným predstaviteľom glukokortikoidov je kortizol. Vylučovanie glukokortikoidov výrazne stúpa pri psychickej a telesnej záťaži. V čase stresovej reakcie mobilizujú svalové bielkoviny, podporujú premenu bielkovín a tukov na glukózu a zvyšujú novotvorbu glukózy. Ich účinky možno charakterizovať ako katabolické. Glukokortikoidy tiež vplývajú na imunitný systém, kde tlmia imunitnú reakciu.

Pohlavné hormóny

Pohlavné hormóny patria medzi steroidové hormóny. Zaraďujú sa k nim mužské pohlavné hormóny - testosterón a ženské pohlavné hormóny - estrogén a progesterón. Ich vylučovanie z pohlavných žliaz reguluje folikulostimulačný a luteinizačný hormón, ktoré sú produkované z hypofýzy.

Testosterón

Testosterón zabezpečuje mužskú pohlavnú diferenciáciu. Zabezpečuje rast a vývoj pohlavných orgánov a sekundárnych pohlavných znakov - typické správanie, hlas, ochlpenie. Testosterón má anabolické účinky - podporuje budovanie svalovej hmoty (zvyšuje tvorbu bielkovín a potláča ich štiepenie), rast kostí a zvyšuje krvotvorbu.

Estrogén a progesterón

Funkciou ženských pohlavných orgánov je zabezpečiť ženskú pohlavnú diferenciáciu - rozvoj pohlavných orgánov a sekundárnych pohlavných znakov - typické formovanie tela, distribúciu tuku, rast prsnej žľazy a zabezpečiť podmienky vhodné pre otehotnenie, vývoj dieťaťa a jeho výživu.