Alergia-lieky
Vložte svoj text
Liečba alergie
Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame v prostredí. Môže spôsobovať príznaky vo viacerých telových systémoch - na koži, v tráviacom, dýchacom i srdcovo - cievnom systéme. Najvýznamnejšími liekmi na liečbu alergií sú antihistaminiká a kortikoidy.
Antihistaminiká
Pri alergii dochádza k uvoľneniu histamínu, ktorý má za následok imunologické reakcie a vznik zápalu. Uvoľnenie histamínu vyvoláva svrbenie (pruritus), vazodilatáciu (rozšírenie ciev), hypotenziu (pokles krvného tlaku), začervenanie, bolesti hlavy, tachykardiu (zrýchlený tep), bronchokonstrikciu (zúženie dýchacích ciest), zvýšenie priechodnosti cievnych stien a zvýšenie citlivosti na bolesť. Z tohto dôvodu sú základom v liečbe alergie lieky, ktoré tlmia účinok histamínu - antihistaminiká. K antihistaminikám zaraďujeme Zodak, Zenaro, Dithiaden, Aerius a ďalšie liečivá. Možno ich podávať vo forme tabliet, kvapiek alebo injekčne.
Indikácie
Antihistaminiká sa používajú hlavne v liečbe ľahších alergických reakcií - liečba alergickej nádchy, alergického zápalu spojiviek, kožných alergických prejavov (kontaktná dermatitída), urtikárie (kožné prejavy podobné popŕhleniu), svrbenia (ekzém, uštipnutie hmyzom), nevoľnosti a zvracania.
Kortikosteroidy
Kortikosteroidy patria medzi najúčinnejšie lieky v liečbe alergie. Ich hlavný účinok spočíva v potlačovaní imunitnej reakcie. V alergológii sa používajú predovšetkým v liečbe závažných, ťažko riešiteľných stavov. Podávajú sa vo forme tabliet, injekčne alebo lokálne (na kožu, nosové spreje, očné maste, kvapky). Vzhľadom k ich vedľajším účinkom treba vždy zvážiť nutnosť ich použitia, a teda či závažnosť stavu vyváži ich riziká. K systémovým kortikoidom (tablety, injekčná forma) zaraďujeme Prednizon, Hydrokortizon a Dexametazón. K lokálnym kortikoidom (nosné spreje, maste, krémy, očné maste, kvapky) patrí Budezonid, Betametazón, Flutikazón, Mometazón a ďalšie.
Indikácie
Ťažké alergické reakcie, alergické reakcie nezvládnuteľné antihistaminikami.
Nežiadúce účinky
Kortikosteroidy patria medzi najobávanejšie lieky, pretože majú veľké množstvo vedľajších účinkov. Tie sa prejavujú predovšetkým pri dlhodobej liečbe systémovými kortikoidmi (mesiace, roky). Patrí k nim priberanie hmotnosti, žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak, cukrovka, Cushingov syndróm, osteoporóza, kožné zmeny, oslabenie imunitného systému, akné, ukladanie tuku v oblasti brucha, svalová slabosť, impotencia, nadmerné ochlpenie, očný zákal a ďalšie. Pri lokálnych kortikoidoch (maste, krémy, nosové spreje, kvapky) sa podávajú nižšie dávky, čím sa riziko vzniku nežiadúcich účinkov redukuje. Krátkodobá liečba alergických reakcií systémovými kortikosteroidmi zväčša nevyvoláva nežiadúce účinky.
Liečba život ohrozujúcich alergických stavov
Pri vážnych alergických reakciách ako angioedém a anafylaktická reakcia, môžu byť prejavy také vážne, že ohrozujú život. U ľudí s takýmito reakciami je potrebné podať adrenalín, bežne injekčným perom (EpiPen).
Angioedém
Angioedém je opuch spodnej vrstvy kože a tkaniva tesne pod kožou alebo sliznicami. Vážnou komplikáciou alergickej reakcie je angioedém v oblasti hrdla alebo jazyka, čo je život ohrozujúci stav - môže spôsobiť udusenie.
Anafylaktická reakcia a anafylaktický šok
Anafylaktická reakcia je ťažká forma alergickej reakcie, ktorá zasahuje viaceré telové systémy. Najťažšou formou anafylaktickej reakcie je anafylaktický šok, pri ktorom dochádza k náhlej zmene mikro a makrocirkulácie a prekrvenia tkanív, čo pacienta bezprostredne ohrozuje na živote. V prípade, že sa anafylaktický šoknelieči, nastáva zlyhanie a poškodenie orgánov až smrť.
EpiPen
Ťažký alergici by som sebou mali nosiť EpiPen, ktorý sa používa ako naliehavá liečba závažných alergických reakcií. Ide o autoinjektor, obsahujúci liečivo adrenalín (jedna dávka obsahuje 300 mikrogramov adrenalínu). Autoinjektor je určený na intramuskulárne podávanie (do svalu) do vonkajšej strany stehna. Je navrhnutý tak, aby sa injekcia mohla podať cez odev alebo priamo cez kožu.