Hormonálna antikoncepcia

Vložte svoj text

Hormonálna antikoncepcia

Z hľadiska antikoncepčných metód vykazuje hormonálna antikoncepcia (HAK) vysokú spoľahlivosť (viac ako 99%). Má ale mnoho nežiadúcich účinkov, na ktoré treba myslieť pred začatím liečby. Najlepším spôsobom antikoncepcie je prirodzená antikoncepcia. Zmenené hladiny pohlavných hormónov narúšajú organizmus ženy a ich vplyv možno pozorovať až po určitom čase liečby alebo o niekoľko rokov po jej ukončení.

Indikácie

Hormonálna antikoncepcia sa používa predovšetkým ako prevencia nežiadúceho otehotnenia. Ďalej ju možno použiť ako metódu liečby bolestivej a nadmernej menštruácie a akné u mladých žien. Indikácie hormonálnej antikoncepcie treba vždy starostlivo zvážiť a zvážiť iné dostupné metódy (hlavne čo sa týka bolestivej a nadmernej menštruácie a liečby akné).

Delenie HAK

Delenie hormonálnej antikoncepcie:

Podľa zloženia

Podľa zloženia delíme hormonálnu antikoncepciu na:

1. kombinovanú

Kombinovaná HAK obsahuje gestagény v kombinácii s estrogénom.

2. jednozložkovú

Jednozložková HAK obsahuje iba gestagén.

Podľa cesty podania

Hormonálnu antikoncepciu možno aplikovať orálne (vo forme tabliet), transdermálne (náplaste), intravaginálne (vaginálny krúžok), intrauterinne (vnútromaternicové teliesko - IUD), intramuskulárne (injekčne do svalu) a vo forme podkožného implantátu.

Mechanizmus účinku

Estrogény potláčajú uvoľňovanie folikulostimulačného hormónu, čím sa potlačuje dozrievanie folikulov (vajíčok), čo má za následok utlmenie ovulácie. Progesterón (gestagény) znižuje vylučovanie hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, čím sa menia vlastnosti hlienu v krčku maternice (zabraňuje vniknutiu spermií).

Kombinovaná HAK

Kombinovaná HAK patrí medzi novšie HAK. Má znížený obsah estrogénovej zložky a najčastejšie sa užíva vo forme tablet. Môže byť jednofázová - dávka estrogénu a gestagénu je počas celého cyklu rovnaká, dvojfázová - gestagénová zložka je počas prvých 10 dní znížená a nasledujúcich 11 dní naopak zvýšená a trojfázová - postupne stúpa hladina gestagénu, prípadne súčasne klesá dávka estrogénov v troch fázach. Ku kombinovaným HAK zaraďujeme napríklad Maitalon, Yadine, Marvelon, Adele. Kombinovaná HAK existuje aj vo forme transdermálnych náplastí alebo vaginálnych krúžkov.

Nežiadúce účinky

Kombinovaná HAK má nežiadúce účinky na mnohé orgány a telové systémy. Potláča funkciu vaječníkov, čo má za následok ich zmenšenie, spôsobuje hypertrofiu (zväčšenie) krčka maternice, mierne zväčšenie prsnej žľazy (po ukončení užívania návrat do pôvodnej veľkosti), bolesti pŕs a potláča laktáciu. Vplýva aj na centrálny nervový systém a môže vyvolávať depresie a migrény. Zvyšuje faktory zrážania krvi, z čoho vyplýva zvýšené riziko vzniku tromboembólie a zvyšuje krvný tlak. Ďalej vplýva na kožu, potláča alebo podporuje vznik akné a môže zvyšovať jej pigmentáciu. Polemizuje sa aj o prorakovinovom účinku (veľká časť nádorov je závislá na estrogéne - rakovina prsníka, vaječníkov, maternice a mnohé ďalšie).

Kontraindikácia

Užívanie kombinovanej HAK je kontraindikované pri prítomnom ochorení srdca a ciev, fajčení (vysoké riziko tromboembólie), tromboembolických ochoreniach, ochoreniach pečene (poškodzuje pečeň), nádoroch závislých na estrogéne a pri nediagnostikovanom vaginálnom krvácaní.

Jednozložková HAK

Jednozložková HAK obsahuje iba gestagén, chýba jej estrogénová zložka. Z toho dôvodu sa používa u žien, kde aplikácia estrogénov nie je vhodná (tromboembólia, ochorenia pečene, vysoký krvný tlak, nádory závislé na estrogéne). Označuje sa aj ako progestínová minipilulka. Zahusťuje hlien v oblasti krčka maternice a týmto spôsobom sťažuje prechod spermií. Z tabletových foriem zaraďujeme k jednozložkovej HAK liečivá obsahujúce Dezogestrel (Azalia, Cerazette).

Jednozložková HAK môže byť tiež použitá ako vnútromaternicové teliesko (Mirena - 5 rokov), podkožná tyčinka (3 roky) alebo injekcia podaná do svalu (každé 3 mesiace).

Tabletka po

Ako antikoncepcia po už prebehnutom pohlavnom styku slúži takzvaná tabletka po - Escapelle. Obsahuje účinnú látku levonogestrel. Možno ju použiť v priebehu 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku alebo ak zlyhala bežná antikoncepčná metóda. Jej účinok spočíva v zabránení nidácie (uhniezdenia) oplodneného vajíčka v maternici. Tableta je príležitostnou metódou určenou na núdzové použitie. V žiadnom prípade nenahrádza kontraceptívne metódy.

Nežiadúce účinky

Tabletka po môže vyvolať bolesť hlavy, nevoľnosť alebo napätie v prsníku.