Kvasinky a plesne

Vložte svoj text

Kvasinky a plesne

Kvasinky

Kvasinky je odborné súhrnné označenie pre všetky jednobunkové huby, ktorých nepohlavné rozmnožovanie sa uskutočňuje buď pučaním alebo jednoduchým delením bunky. Kvasinky sú mikroorganizmy v mnohých smeroch pre človeka veľmi užitočné. Už pomenovanie "kvasinky" ukazuje na ich vzťah ku kvasným procesom. Používajú sa na výrobu vína, piva, liehu a mliečnych nápojov. Pre človeka majú i negatívny význam, pretože sú vyvolávateľom neslávnej kvasinkovej infekcie.

Plesne

Pleseňje odborné označenie pre hubu, ktorá je vláknitou hubou, žije alebo môže žiť aj saprofyticky (živí sa organickými látkami odumretých organizmov alebo ich častí), rozmnožuje sa prevažne nepohlavnými výtrusmi a buď nemá žiadne pohlavné orgány alebo ich má veľmi malé. Niektoré plesne vylučujú toxíny, ktoré spôsobujú napr. otravu pri konzumácii potravín alebo otravu pri pobyte v nimi napadnutej miestnosti. U ľudí môžu plesne spôsobovať aj alergie. Alergické reakcie bývajú vo forme častých zápalov priedušiek, chronického kašľa, astmy, dráždenia slizníc, prípadne kožných alergií. Priamym kontaktom s plesňami dochádza k chorobám kože (ekzém, mykóza, psoriáza).

Mykózy

Kvasinky, plesne a huby vyvolávajú u človeka ochorenia, ktoré sa nazývajú mykózy. Mykózy môžu byť:

Povrchové

Povrchové mykózy postihujú povrchovú vrstvu kože a vlasov.

Hlboké

Hlboké mykózy postihujú hlbokú vrstvu kože, podkožné tkanivá svaly a orgány.

Oportúnne mykózy

Oportúnne mykózy sú mykotické ochorenia, ktoré vznikajú v dôsledku oslabenia organizmu. Spôsobuje ich stres, cukrovka, vysoký vek, AIDS, rakovina, užívanie antibiotík, nesprávny spôsob stravovania a poruchy imunity. Medzi oportúnne mykózy zaraďujeme mykózy kože, nechtov a vaginálnu mykózu.

Kožná mykóza

Kožná mykóza je infekčné ochorenie kože spôsobené parazitickými hubami. Postihuje najčastejšie nohy a nechty, môže sa však objaviť aj na iných častiach tela. Pri nohách sa väčšinou objavuje v mieste vlhkého zaparenia medzi prstami. Ďalšou častou lokalitou sú popraskané päty.Ak je stvrdnutá koža na pätách popraskaná až do krvi, väčšinou ide o prejav plesňovej infekcie.

Nechtová mykóza

Nechtovú mykózu spôsobujú huby alebo kvasinky. Kvasinkové infekcie postihujú najčastejšie nechty rúk, kým hubové infekcie začínajú prevažne na nohách. Napriek tomu, že plesňové ochorenie nechtov mnohí považujú iba za kozmetický problém, ide o chronické nákazlivé ochorenie.

Vaginálna mykóza

Vaginálna mykóza je veľmi nepríjemné ochorenie, ktorého najčastejším pôvodcom je kvasinka Candida albicans. Niektoré mikroorganizmy, napr. kvasinky prežívajú v určitom množstve vo vnútri pošvy a vytvárajú normálne vaginálne prostredie. Pokiaľ ale dôjde k premnoženiu niektorého z týchto mikroorganizmov, vedie to k vaginálnej nerovnováhe, ktorá spôsobí vznik ochorenia.

Soor

Soor je mykotická infekcia postihujúca sliznicu ústnej dutiny. Prejavuje sa bielym povlakom jazyka. Pôvodcom je kvasinka Candida albicans. Často sa objavuje u novorodencov a dojčiat do 1 roku života. Kandidóza ústnej dutiny sa môže objaviť aj u dospelých jedincov so slabým imunitným systémom.